Mis koht on muuseum?

Muuseum on koht, kus säilitatakse, uuritakse ja näidatakse väärtuslikke esemeid või tutvustatakse lugusid. Muuseume on erinevat tüüpi. Valdkonnamuuseum, näiteks ajaloomuuseum, kunstimuuseum, loodusmuuseum tutvustab kõike selle valdkonnaga seotud esemeid ja tegevusi. Teemamuuseum on seotud ühe kindla teemaga, näiteks mänguasjamuuseumis eksponeeritakse mänguasju, spordimuuseumis sportlaste esemeid, medaleid vm spordiga seonduvat. Vabaõhumuuseumid tutvustavad arhitektuuri ja elu-olu eelnevatel aegadel. Tähelepanuväärse inimese mälestuseks loodud muuseum, mis asub tema kodus, on majamuuseum.

Iga muuseumi kogus on palju erinevaid museaale. Museaal on muuseumis arvele võetud kultuuriväärtusega asi. Museaalide kogumit nimetatakse muuseumikoguks. Iga museaal registreeritakse museaalide päevikus ja koostatakse tema kohta täpne andmekogu. Museaale hoitakse arhiivis või eksponeeritakse näitusel või muuseumi külastajatele mõeldud avalikes ruumides. Arhiiv on koht, kus hoitakse ja säilitatakse kõiki arvelevõetud museaale.

Avalikus kohas (nt muuseumis, näitusel) välja pandud ehk eksponeeritav museaal on eksponaat. Eksponaate näidatakse nii püsinäitusel kui ka näitustel, mis on avatud vaatajatele ainult kindlal ajaperioodil.

Kunstnike töid eksponeeritakse kunstimuuseumites, galeriides, koduseintel, kunstnike kodulehtedel või virtuaalgaleriides, mis võimaldavad kunstiteoseid vaadelda läbi 360-kraadi videote või läbi tuuride muuseumis virtuaalselt ringi kõndides.

Virtuaalmuuseum võimaldab läbi arvuti külastada näitusi, kodust lahkumata.

  • Tuntud kunstnike töid  saad uurida Wikiart’is.
  • Eesti Kunstimuuseum (EKM) pakub kasutamiseks kunstnike töödest koostatud digitaalkogu.
  • Lisaks saad vaadata kunsti ka Eesti muuseumites tehtud videotest Eesti Kunstimuuseumi You Tube kanalil.
  • Google Arts & Culture pakub virtuaaltuuride võimalust paljudes maailma muuseumites (virtuaaltuuri sisenemiseks klikka muuseumi lehel Google Streetview nuppu).
  • Arte kanali 360 VR videod maalidest.

Külasta virtuaalmuuseume ja virtuaalnäitusi:

Eesti Loodusmuuseum
Tallinna Kunstihoone
Eesti Kunstimuuseum
Guggenheim muuseum, New York
Van Gogh Museum, Amsterdam
Uffizi galerii, Firenze

Kõige parem tutvuda kunstnike töödega pärismaailmas. Kui sul tekib võimalus külastada mõnda muuseumit või galeriid, kus eksponeeritakse kunstnike töid, kasuta seda võimalust ära!

Oma kogude tutvustamiseks korraldavad arhiivid ja muuseumid näitusi, infotunde ja koolitusi. Eksponaatidega on võimalik tutvuda igal inimesel iseseisvalt või giidi abiga. Giid ehk reisijuht on inimene, kes tutvustab vaatamisväärsusi või muuseumites eksponaate ja on teejuhiks.

Audiogiid on kaasaskantav seade või äpp, mis pakub külastajale lisainfot helisalvestise kujul.

Muuseum ei ole mitte ainult vaatamise koht. Muuseum pakub mitmekesiseid tegevusi. Vaata videost, mida saab teha videomängude muuseumis.

error: © Copyright
Ostukorv0
Ostukorv on tühi
Jätka ostlemist
0