Mis on visuaalne kirjaoskus?

Kunstiteoses on loodud kujutise kõige tähtsam ülesanne edasi anda mingisugust sõnumit või teavet. Sõnumi leidmine algab teosel näha oleva kujutise äratundmisest, asjade ja tegevuste nimetamisest ning lõpeb keerulise tõlgendamisega. Seda nimetatakse kunstiteose analüüsiks. Võimet leida kujutisest sõnum nimetatakse visuaalseks kirjaoskuseks. Visuaalne kirjaoskus hakkab arenema siis, kui vaatajal kujuneb arusaamine sellest, mida ta vaatab.

Kõik inimesed võivad ühest ja samast kunstiteosest väga erinevalt aru saada.

Kunstiteose vaatamisel kogetakse ainult seda, mida silmaga nähakse ja oma enda peas mõeldakse (vaataja peas olevad mõtted). Kunstiteose esitlemisel räägib kunstnik oma tööst, endast ja oma mõtetest, mis tal teose loomise ajal või hiljem tekkisid.

Vaata, mõnda kunstiteost ja mõtle, mida see sulle räägib?

Mis pildil toimub? Mis kujutisi sa pildilt leiad? Mis on sellel pildil olulist? Mis võiks olla teose pealkiri? Kas oskad ära arvata teose autori, mis ta nimi on? Millal on see teos tehtud? Kui kaua aega võttis selle teose loomine? Kelle jaoks on see teos loodud? Kas sellel teosel on tähendus? Mida kunstnik selle teosega vaatajale tahab öelda? Mis on konstiteose liik? Mis stiilis või tehnikat kasutades see teos on loodud? Missuguseid värve on kunstnik kasutanud? Milline oli selle kunstiteose koht kultuuris, kus see loodi? Milline tähendus on selle teosel tänapäeval? Mida sa tunned seda kunstiteost vaadates? Kas see on sinu arvates õnnestunud töö? Miks? Mis on sinu arvates eriti hästi õnnestunud? Mida sina teeksid teisiti? Mida sa veel saad selle kohta öelda?

Harjutused

  • Kui vaatad kunstnike poolt loodud teoseid, proovi ette kujutada, kuidas kunstnik saavutas teatud efekti? Kuidas sina saaksid luua samasuguse efekti oma tööd tehes? Milliseid materjale ja vahendeid kasutaksid? Miks?
  • Kuula “pildiraamatu” lugu nägemata pilte ja proovi ette kujutada neid oma mõtetes. Peale loo lõppemist, vaata piltidele. Kas need on sarnased või erinevad sinu ettekujutustest?
  • Vaata vaikides 60 sekundi jooksul kunstniku tööd. Otsi värve. Siis otsi kujundeid.
  • Millised tunded Sul on kui vaatad seda pilti? Kirjuta oma tundmus paberile (või jutusta sellest).
  • Kunstnikud annavad peaaegu alati oma töödele nime. Vaata kunstnike teoseid ja anna neile nimi. Kirjuta see paberile ja aseta nimi kunstiteose kõrvale. Võrdle seda kunstniku pandud nimega. Miks kunstnik valis just sellise nime oma tööle?
  • Kuidas kunstnikud segavad värve? Proovi arvata, mis värv saadakse kui on kaks värvi omavahel segatud. Hiljem võid ise proovida värve segada ning lõpetuseks värvilisi komme süüa.
  • Vaata P. Picasso töid. Sellest lähtuvalt saad teha kujundite päeva. Võid teha kujunditest linna (seinasuuruse kujunditest kokku pandud linn), kujunditest suunamärgid ja juhised ruumis liikumiseks (piktograafid), kantavate kujundite töötoa (koht, kus saab teha paberist mütse, kaelakeesid või kujundada T-särke värviliste kujunditega) ja kujundite keskuse (erinevaid kujundeid saab sorteerida kuju, värvuse ja suuruse järgi). Samal päeval võib ka süüa kujundeid kujutavaid toite (erineva kujuga pastasid, küpsiseid jne)
  • Vaata mitme kunstniku tööd. Vali välja üks pilt uurimaks seda lähemalt. Jutusta oma välja valitud tööst. Miks valisid just selle pildi? Mida kunstnik on oma tööga teinud, et see äratas sinus tähelepanu
  • Kujuta ette, et sa võid jalutada pildi sisse. Mida sa kuuleksid, katsuksid, maitseksid, nuusutaksid?
  • Kuulates muusikat ja maalides, liiguta oma pintslit nii nagu muusika paneb sind tundma.
  • Vaata P. Gauguini maale. Milliseid värve on kunstnik kasutanud looduse maalimisel? Miks kunstnik kasutas oma töödel ebareaalseid värvilahendusi? Maali ka Sina oma pildil näiteks taevas roosaks, muru siniseks ja puud lillaks. Vali just sellised värvid, kui Sulle meeldivad.
  • Vaata erinevaid kunstnike töid. Leia töödelt kõige pisem, kuid tähtis element. Mis Sina arvad, miks kunstnik lisas selle detaili oma tööle?
  • Proovi joonistada või maalida võttes eeskujuks kunstniku töö. Tööle asudes pööra kunstniku pilt enda ees ümber, vaadates ainult kujundeid ja värvilaike, on sul põnevam (ja ka lihtsam) oma tööd teha.
  • Vaata P. Picasso töid kunstniku “sinisest perioodist“. Kuidas teha ühe värvi maali, et erinevad detailid ikkagi silma paistaksid? Võta aluseks üks põhivärv. Segades seda nii musta kui valgega ja teiste põhivärvidega, saadki puhtale põhivärvile ligilähedased värvitoonid.
error: © Copyright
Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0