Paber on kirjutusmaterjal.

Sõna “paber” on tulnud kreeka keelest, kui kreeklased said valesti aru egiptlaste papüürusest. Tänapäeval kasutatava paberi sünnimaaks on Hiina. Legendi järgi leiutas paberi Cai Lun 105. aastal. Hiljem võeti see kasutusele ka Euroopas.

Paberit valmistatakse puudest saadavast hakkmassist ehk tselluloosist, mida töödeldakse kemikaalidega – lisatakse täiteained (savi, oksiidid, talk ja massi siduvad ained) ning liim, valgendatakse, pressitakse ja kuivatatakse.

Kõige väärtuslikumat paberit saab valmistada okaspuudest, kuna nende kiud on pikemad.  Lehtpuude kiud on lühemad, sellest valmistatakse enamasti õhemat paberit (nt trükipaberit). Mida pikemad on kiud, seda tugevam ja vastupidavam  on paber.

Looduslik paber?

Papp ja kartong

Paberist paksem ja tugevam on papp. Papp koosneb taimsetest kiududest. Papid erinevad paksuselt ja pinnatöötluselt. Erinevusi põhjustab ka papi valmistamiseks kasutatud kiudmaterjal: puitkaltsud, vanapaber, õlg, roog või turvas. Pappi kasutatakse näiteks pakendite valmistamiseks või esemete pakkimiseks.

Kartong on paks paber või õhemat sorti papp, mille grammkaal jääb 170–600 g/m2 vahemikku. Kartongi kasutatakse pakendite ja pisitrükiste (visiitkaardid, postkaardid, reklaamtrükised vm) valmistamiseks, kunsti- ja käsitöömaterjalina.

Lainepapp on mitmekihiline mahuline papp, mida kasutatakse õrnemate esemete ja mööbli pakkimisel, käsitöös ja kunstis. Pappi on saada erineva laine tihedusega, samuti eri värvitoones.

Vanapaber ja taaskasutus

Paberi taaskasutamiseks kogutakse paber kokku. Kokku kogutud paberit nimetatakse vanapaberiks. Vanapaber peenestatakse ja sellest valmistatakse uuesti paberit.

Peenestamise tulemusena muutuvad paberi kiud nõrgemaks ja lühemaks ning tänu sellele muutub ka paber nõrgemaks ja kvaliteet madalamaks. Kvaliteedi huvides lisatakse pabermassile puhast tselluloosikiudu. Paberikiu eluiga on 7-8 tsüklit. 

Ebakvaliteetsest vanapaberist saab toota ka  isoleermaterjali (tselluvilla), pressitud esemeid ning ka loomadele allapanu

Paberi valmistamine

Tooraine peenestatakse ja leotatakse ühtlaseks massiks. Seejärel segatakse seda ühtlase struktuuri saamiseks veega. Kasutades spetsiaalseid vahendeid, nõrutatakse üleliigne vesi. Viimasena paber kuivatatakse pressi all.

Vaata videot traditsioonilisest jaapani käsitööpaberi valmistamisest. Täpsemalt loe ja vaata selle 800-aasta vanuse paberivalmistamise traditsiooni kohta Kurotani Washi lehelt.

Paberit iseloomustavad tekstuur, faktuur, värv, paksus ja suurus, läbipaistvus, valgesus jne.

Paberi suurusi tähistatakse tähtede ja numbritega: A0, A1, A2, A3, A4 … A8.
Mida suurem on number, seda väiksem on paber.

Paberi paksust tähistatakse grammkaaluna, mis on paberi raskus grammides ühe ruutmeetri kohta: 80 g / m2, 100 g / m2,
140 g / m2. Mida väiksem number, seda õhem on paber.

Värvainete lisamisega on võimalik saada valget, mitmevärvilisi ja mustrilisi pabereid. Värvilisi pabereid on kahte sorti, on üleni värvilisi pabereid ja ainult pealtpoolt värviga kaetud pabereid.

Teised kirjutusmaterjalid

Paberi valmistamine puuseentest

alusta vaatamist 9:22

Papüürus

Papüürus on paks paberisarnane kirjutusmaterjal, mida saadakse papüürus-lõikheina säsist. Papüürust valmistati esmakordselt 4000 a. eKr

Pärgament

Pärgament on eriliselt töödeldud loomanahast vastupidav, hele, läbipaistmatu materjal. Pärgament on kasutusel 3. sajandist.

Loe pärgamendi valmistamise kohta Tallinna Linnaarhiivi pärgamenti tutvustavalt lehelt.

Kaltsupaber

Kaltsu- ehk pütipaber on linastest ja puuvillastest riidest valmistatud paber. Kaltsupaberit hakati kasutama 12. sajandil Euroopas.

error: © Copyright
Ostukorv0
Ostukorv on tühi
Jätka ostlemist
0